Milta Bodrum Marina

Marina Fener Club

Deniz tutkunları için, denizcilerin dört mevsim durağı Milta Bodrum Marina’da hayat bir başka!

MARİNA FENER CLUB

Misafirlerimiz için özel olarak hazırlanan tarihi deniz fenerinin gölgesinde, panoramik görüş açısı ile hem denize, hem karaya hem de liman girişine hâkim konumda olan  Marina Fener Club’da  keyifle ve huzurla dinlenirken, sıcak bir çay, kahve ikramı eşliğinde mini kütüphanemizi ve mini müzemizi de keşfedebilirsiniz.

 

BODRUM FENERİ

1880 yılında ,Bodrum Liman girişindeki küçük bir adada , Kaptan Marius Michel Paşa tarafından inşa edilen fener, Bodrum Yat Limanı’nın yapımı ile birlikte liman feneri olmuştur.

Denizden yüksekliği 8 metre olan, fenerin kulesinin yüksekliği 5 metredir. Çakma karakteri FI.R.5 sn. olan fenerin görünme mesafesi 8 deniz milidir.

Fenerde önceleri ışık kaynağı olarak fitilli gaz yağı lambası daha sonra LPG ile çalışan parlak ışıklı manşonlu lambalar kullanılmış olup şu anda elektrik lambası kullanılmaktadır. Işık kaynağını daha kuvvetlendirerek uzaktan görünmesini sağlamak için odak uzaklığı 375 mm olan üç kotodiyoptrik panel kullanılmıştır.

Söz konusu optik paneller civa banyosu üzerinde dönebilen dairesel platform üzerine dörtgen teşkil edecek şekilde yerleştirilmiş bulunmaktadır. Işık kaynağı, odakta sabit olarak yanmakta ve platform üzerindeki optik panellerin döndürülmesi suretiyle fenerin dört çakar ışık vermesi sağlanmaktadır.

Fenerin orijinal saat mekanizması ve panelleri İstanbul’da muhafaza edilmektedir. Halen elektrikli flaşörlü 300 mm cihaz ile faaliyetini sürdüren Bodrum Feneri ulusal miras olarak Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nce koruma altındadır.